V českém právním řádu je od 1.10.2016 nový institut. Byla totiž zřízena centrální evidence přestupků, o níž se už nějakou dobu mluvilo. Na tomto místě Vám poskytneme několik základních informací o tomto registru.
Hlavním důvodem, pro který byla centrální evidence přestupků zřízena, je jednodušší postižení opakovaného páchání přestupků, protože právní předpisy na takové opakované páchání myslí navýšením sankcí za přestupky, konkrétně zvýšením horní hranice pokuty až o 50%, avšak před zavedením centrální evidence přestupků nebylo v mnoha případech reálně možné zjistit, že pachatel spáchal přestupek opakovaně. V praxi se na toto přišlo jen tehdy, pokud byl přestupek řešen stejnou přestupkovou komisí. To se však nyní změní.
Evidovány budou přestupky, k jejichž spáchání dojde od 1. 10. 2016. Předmětem evidence tak mají být pravomocná rozhodnutí, včetně rozhodnutí o uložení pokut v blokovém řízení o přestupcích na vybraných úsecích přestupků. Konkrétně se jedná o tyto:
- přestupky na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi – např. nepodrobíte-li se opatření postihujícímu nadměrné požívání alkoholických nápojů nebo užívání jiných návykových látek,
- přestupky na úseku zemědělství a myslivosti – např. neoprávněný lov zvěře,
- přestupky na úseku obrany České republiky – např. úmyslně narušíte režim ochrany a vstupu do vojenského objektu,
- přestupky proti veřejnému pořádku – např. porušíte-li noční klid či neoprávněně založíte skládku nebo odkládáte odpadky nebo odpady mimo vyhrazená místa,
- přestupky proti občanskému soužití – např. jinému úmyslně ublížíte na zdraví, či jinému úmyslně vyhrožujete touto újmou na zdraví,
- přestupky proti majetku – např. spácháte-li drobné krádeže, zpronevěru nebo podvod.
Přestupky do evidence bude zapisovat správní orgán, který o přestupku rozhodoval v posledním stupni. Například pokud obecní policie rozhodovala o udělení pokuty v blokovém řízení, tak v tomto případě obecní úřad dané obce provede zápis ve stanovené lhůtě 5 dní. V hlavním městě Praha a ve statutárních městech takové zápisy bude provádět přímo městská policie.
Centrální evidenci přestupků povede Rejstřík trestů, nedojde však k rozšíření stávajícího tretsního rejstříku, ale bude se jednat od vě samostatné evidence, které budou na sobě nezávislé a pouze budou vedeny souběžně.
Zapisované údaje budou v evidenci vedeny po dobu 5 let od nabytí právní moci rozhodnutí o přestupku. Následně pak dojde k jejich vyřazení z evidence. Zapisované údaje budou moci získat kromě zákonem stanovených oprávněných subjektů, také občané na základě podané žádosti.
Pokud se budete domnívat, že zápis v evidenci je nesprávný, je možné podat námitku u správního orgánu, který zápis provedl. Správní orgán tak buď zápis opraví, nebo rozhodne o tom, že námitka je nedůvodná. V takovém případě bude možno podat proti takovému rozhodnutí odvolání.
Teprve praxe ukáže, jak bude registr přestupků fungovat a jestli časem nedojde i k jeho rozšíření na další kategorie přestupků, které zatím do evidence zahrnuty nejsou.