Na základě ustanovení zákona č. 48/1997, o veřejném zdravotním pojištění regulační poplatek neplatí při ochranném léčení nařízeném soudem nebo při umístění pojištěnce z důvodů stanovených zvláštním zákonem 27j) bez jeho souhlasu do ústavní péče, vysloví-li s přípustností převzetí a dalšího držení pojištěnce v ústavní péči souhlas soud 27k) nebo při výkonu zabezpečovací detence.
Výše uvedené ustanovení bývá odlišně interpretováno.
Výše uvedené ustanovení je interpretováno metodickými pokyny Ministerstva zdravotnictví, kdy regulační poplatky neplatí, ten kdo je přivezen v bezvědomí. Lze dovodit, že v případě, že tento pacient nevysloví dodatečně poté co se probere souhlas s hospitalizací, regulační poplatky neplatí.
Z metodiky a výkladových stanovisek nelze vyčíst, jak postupovat např. v případě kdy pacient odmítá být hospitalizován, ačkoli k tomu nemá důvod. Lze poměrně jednoznačně dovodit, že pokud opilý pacient obejde vyšetření/pohotovost musí za tato zaplatit regulační poplatky. Pokud pacient následně odmítne souhlas s hospitalizací a tato je nutná, nemocnice vyrozumí do 24 hodin soud atd. V případě, že soud dojde k závěru, že hospitalizace je nezbytná i proti vůli pacienta a pacient neudělí dodatečný souhlas s hospitalizací, pacient regulační poplatky za hospitalizaci neplatí.
Obdobně pacient neplatí regulační poplatky při nařízení léčby soudem – ochranné léčby, protialkoholní apod..
Závěr
V případě, že pacient nedá souhlas k hospitalizaci a vysloví-li s přípustností převzetí a dalšího držení pojištěnce v ústavní péči souhlas soud, pacient neplatí regulační poplatky, vyjma případů kdy tento by dal souhlas k hospitalizaci dodatečně. Zákon nerozlišuje, zda se jedná o člověka v bezvědomí nebo osobu, která záměrně odmítá dát souhlas k hospitalizací.
Ačkoli se na názory na problematiku různí, je nutno vycházet z dikce zákona, který důvod neudělení souhlasu nerozlišuje.