Případová studie řeší situaci, kdy vlastník sousedního pozemku využil nepřítomnosti majitele a zřídil na svůj náklad a bez souhlasu majitele pozemku elektrické vední nad pozemkem souseda, a to sloupy a kabel vedený vzduchem.
Vydržení
V souladu s občanským zákoníkem oprávněný držitel se stává vlastníkem věci, má-li ji nepřetržitě v držbě po dobu tří let, jde-li o movitost, a po dobu deseti let, jde-li o nemovitost. Právo odpovídající věcnému břemenu lze nabýt také výkonem práva (vydržením). K nabytí práva odpovídajícího věcným břemenům je nutný vklad do katastru nemovitostí.
Dle energetického zákona provozovatel přenosové soustavy je povinen zřídit věcné břemeno umožňující využití cizí nemovitosti nebo její části pro účely uvedené v odstavci 3 písm. e), a to smluvně s vlastníkem nemovitosti; v případě, že vlastník není znám nebo určen nebo proto, že je prokazatelně nedosažitelný nebo nečinný nebo nedošlo k dohodě s ním, vydá příslušný vyvlastňovací úřad na návrh provozovatele přenosové soustavy rozhodnutí o zřízení věcného břemene.
(3) Provozovatel přenosové soustavy má právo e) v souladu s podmínkami stanovenými územním rozhodnutím a stavebním povolením zřizovat a provozovat na cizích nemovitostech zařízení přenosové soustavy, přetínat tyto nemovitosti vodiči a umísťovat v nich vedení,
Vzdušné el. vedení bylo na pozemek umístěno bez příslušných povolení. Soused proto není oprávněným držitelem a nemohl vydržet právo vstupovat na pozemek bez souhlasu majitele pozemku. Pokud soused nemá jinou možnost než elektrickou energii odebírat přes cizí pozemek, provozovatel přenosové soustavy nemůže ze zákona zřídit věcné břemeno, pokud stavba nebyla povolena stavebním úřadem. Provozovatel elektrické energie, v případě ohrožení života a zdraví může do dodávky elektrické energie přerušit.
Neoprávněná stavba
§ 135c občanského zákoníku
(1) Zřídí-li někdo stavbu na cizím pozemku, ač na to nemá právo, může soud na návrh vlastníka pozemku rozhodnout, že stavbu je třeba odstranit na náklady toho, kdo stavbu zřídil (dále jen „vlastník stavby“).
(2) Pokud by odstranění stavby nebylo účelné, přikáže ji soud za náhradu do vlastnictví vlastníku pozemku, pokud s tím vlastník pozemku souhlasí.
(3) Soud může uspořádat poměry mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem stavby i jinak, zejména též zřídit za náhradu věcné břemeno, které je nezbytné k výkonu vlastnického práva ke stavbě.
Majitel pozemku se může soudně domáhat odstranění vzdušné el. vedení nebo finanční náhrady. Soud bez ohledu na návrh může rozhodnout o ponechání el. vedení a uložit sousedovi, aby majiteli pozemku zaplatil náhradu.
Nepovolená stavba
§ 129 stavebního zákona
Nařízení odstranění stavby, terénních úprav a zařízení
(1) Stavební úřad nařídí vlastníku stavby, popřípadě s jeho souhlasem jiné osobě, odstranění stavby
a) která svým závadným stavem ohrožuje život a zdraví osob nebo zvířat, bezpečnost, životní prostředí anebo majetek třetích osob a její vlastník přes rozhodnutí stavebního úřadu ve stanovené lhůtě neodstranil závadný stav stavby;
b) prováděné nebo provedené bez rozhodnutí nebo opatření stavebního úřadu vyžadovaného tímto zákonem anebo v rozporu s ním
(2) Stavbu uvedenou v odstavci 1 písm. b) lze dodatečně povolit, pokud stavebník nebo její vlastník prokáže, že
a) není umístěna v rozporu se záměry územního plánování, zejména s územně plánovací dokumentací a s územním opatřením o stavební uzávěře nebo s územním opatřením o asanaci území,
b) není prováděna či provedena na pozemku, kde to zvláštní právní předpis zakazuje nebo omezuje,
c) není v rozporu s obecnými požadavky na výstavbu nebo s veřejným zájmem chráněným zvláštním právním předpisem.
Majitel pozemku může podat podnět stavebnímu úřadu aby sousedovi uložil odstranit stavbu umístěné na pozemku v rozporu se zákonem a ohrožující život a zdraví osob nebo zvířat, bezpečnost. Úřad může stavbu dodatečně povolit.
Závěr:
Při řešení posuzované otázky lze postupovat následovně:
1) Vyzvat souseda k jednání a dohodnout se s ním na dalším postupu.
2) Vyzvat stavební úřad aby nařídil sousedovi vedení odstranit. Stavební úřad může výzvě vyhovět nebo také el. vedení dodatečně povolit.
3) Vyzvat poskytovatele energie k přerušení dodávek elektřiny sousedovi. V případě, že vedení je v nevyhovujícím stavu, poskytovatel by mohl žádosti vyhovět.
4) Domáhat se odstranění vedení soudně společně s požadavkem, aby se soused zdržel neoprávněného vstupu na pozemek. V takovém případě soud nemusí návrhu vyhovět.
Soused nemá právo na pozemek vstupovat bez vědomí majitele. Pokud by byla stavba povolena musel by vlastník toto strpět pouze v omezeném rozsahu za účelem údržby.
Majitel pozemku nemůže stavbu sám odstranit bez souhlasu souseda.
Majitel pozemku prakticky ve všech výše uvedených případech má nárok požadovat po sousedovi náhradu.